AKSARAY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
 

Ülkemizin hızla büyümesine paralel olarak, Aksaray OSB 5084 sayılı yasa ile birlkte ülkemizde en fazla ve en hızlı yatırım alan illerin ilk sırasında yerini alarak örnek bir OSB olmuştur.

OSB’miz 199 adet çalışan fabrika ile birlikte 11.600 civarında istihdama ulaşmıştır. Devlet demir yollarının, Ulukışla - Aksaray demiryolu bağlantı çalışmalarında başlamasıyla birlikte lojistik olarak çok iyi bir konuma sahip olan OSB'miz orta doğuya açılan bir kapı olarak atfedilmektedir.

OSB’miz bununla beraber Ankara'ya 220 km., Konya'ya 140 km., Kayseri'ye 140 km. ve Nevşehir - Kapadokya havalimanına 70 km mesafede bulunmaktadır.

 

 OSB’DE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARDAN BAZILARI

  • BRİSA A.Ş.
  • SÜTAŞ A.Ş.
  • EROĞLU GİYİM A.Ş. (COLİN’S)
  • İMER L&T İŞ MAKİNALARI A.Ş.
  • SYMEX İNTERNATİONAL İŞ MAKİNALARI LTD.ŞTİ.
  • DENTAŞ KAĞIT A.Ş.
  • DOĞUŞ ÇAY A.Ş. 
     

Mersin'e 240 km. mesafede olan Aksaray OSB, ihracata yönelik Mersin'e yeni yapılan Türkiye'nin üçüncü büyük havaalanı ve limanı da dikkate alındığında OSB'mizin önemi bir kat daha artmaktadır.

Son çıkan teşvik yasası ile birlikte 6. bölgede yerini alan Aksaray OSB; KDV istisnası - gümrük vergisi muafiyeti - vergi indirimi - sigorta primi işveren hissesi desteği - yatırım yeri tahsisi ve faiz desteği avantajlarını çok iyi değerlendirerek önümüzdeki 4 yıllık dönem içinde istihdam sayısını 20.000 kişinin üzerine çıkarmayı hedeflemiştir.

Bölgesel teşvikte 5. bölgede olan Aksaray OSB'ye yapılan yatırımlar 6.(Altıncı) bölgenin teşviklerinden yararlanmaktadır. Buda demektir ki Aksaray OSB'ye yapılan yatırımlar Diyarbakır'a yapılmış gibi işlem görecek ve 10 yıl teşviklerden yararlanacaktır.

 

AKSARAY OSB GENEL YATIRIM DURUMU
 

Mevcut ve tevsii OSB genel alanı : 1.298 Ha
Toplam sanayi parseli sayısı : 316
Tahsis yapılan parsel sayısı : 313
Üretime geçen fabrika sayısı : 199
Üretime geçmeye hazır fabrika sayısı : 53
Yapımı devam eden fabrika sayısı : 49
Proje çalışması devam eden firma sayısı : 7
Doluluk oranı (alan bazında)  : % 61,5
Toplam istihdam sayısı : 11.600 kişi