YANGIN GÜVENLİĞİ

Değerli yatırımcılarımız yaz mevsiminin gelmesi ile Organize Sanayi Bölgesi İçerisinde, işletmelerimizin kendi sorumluluğu ve sınırlarında bulunan kurumuş otların temizlenmesi can ve mal güvenliği açısından önemli ve elzem bir durumdur.

Son günlerde gerek sigara izmariti atılması gerekse işletme bakım/çevre düzeni sorumlularınca kontrolsüz bir şekilde kurumuş otların bilinçsizce tutuşturulması, işletme kendi yangın güvenliği ve yakınında bulunan işletmeler için yangın güvenliğini riske atmakta ve son derece tehlikeli durum oluşturmaktadır.

Son günlerde OSB alanı içerisinde işletmelerimizin sınırları içerisinde 5 adet bu şekilde olaya müdahale edilmiştir. Yaşanacak 1-2 dakikalık bir gecikme işletmenin tutuşmasına sebep olabilecektir. Ayrıca iş güvenliği tedbiri alınmadan işletme içinde/çevresinde kıvılcım çıkaracak makinalarla çalışılması ( örnek zift yada kurumuş ot üstünde / bitişiğinde tedbirsiz kaynak yapılması gibi ) yangına sebep olmaktadır.

Çok yakın bir süre içerisinde İstanbul ilinde yaşanan tekstil işletmesinde çıkan yangın olayında 4 vatandaşımız zarar görüp , hayatını kaybetmiştir. Bu sebeble personelin bilinçlendirilmesi , iş güvenliği tedbiri alınmadan , kontrolsüz davranış gösterilmemesi, işletme çevresindeki kurumuş otların temizlenmesi, kontrolsüz yakılmaması, böyle bir zorunluluk var ise OSB Müdürlüğü İtfaiye Birimi ile irtabata geçilerek tedbir alınması, can ve mal güvenliği açısından son derece önemlidir.

Konuya ilişkin, dikkatsiz ve tedbirsiz davranışla ve otların yakılmak süretiyle yangına sebep olunduğunda ilgili hakkında ; TCK 170-171 Genel Güvenliğin kasten yada taksirle tehlikeye sokulması ile TCK:181-182 çevrenin kasten yada taksirle kirletilmesi suçlarından adli / idari işlem yapıldığı bilinmelidir. İşletme sahipleri ve sorumlu müdürlerince gerekli tedbirlerin alınması konusunda hassasiyet gösterilmesi önemle rica olunur.

Son Haberler

İHALE İLANLARIDUYURULAR