Online Ödeme
Duyuru 01: OSB Yıldızları Araştırması Başvuruları Başladı Duyuru 02: Aksaray OSB Müdürlüğü Akaryakıt (Motorin) Alım İşi Duyuru 03: Aksaray OSB 3. Genişleme Alanı Doğalgaz Dağıtım Şebekesi Yapım İşi
Anasayfa

Yangın Riski ve Alınması Gereken Tedbirler


YANGIN RİSKİ ve ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER


YAZ MEVSİMİNİN GELMESİ NEDENİYLE HAVA SICAKLIKLARINDA MEVSİM ŞARTLARINDA ARTIŞ YAŞANMAKTADIR. İŞLETMELERİMİZİN FABRİKA VE İDARİ BİNALARININ DUVAR DİPLERİNDEKİ, YAKININDAKİ, BAHÇE İÇERİSİNDEKİ KURUMUŞ OTLARIN TEMİZLETİLMESİ YANGIN RİSKİNİ AZALTACAKTIR. DİKKATSİZCE SÖNDÜRÜLMEDEN ATILACAK BİR SİGARA İZMARİTİNİN 5 DAKİKA İÇERİSİNDE 500 SANTİGRAT DERECE SICAKLIKTA YANGINA NEDEN OLABİLECEĞİ UNUTULMAMALIDIR.

SON GÜNLERDE NİĞDE, İSTANBUL, BURSA, ADANA OSB LERDE YAKIN ZAMANLARDA YANGIN OLAYLARI MEYDANA GELMİŞ VE İŞLETMELERDE BÜYÜK ÇAPLI EKONOMİK ZARARARLARA SEBEP OLMUŞTUR.
 

BU NEDENLERLE İŞLETMELERİMİZİN MALİKİ YA DA SORUMLU MÜDÜRLERİNCE;
 

  • İŞLETMENİN DUVAR DİPLERİNDEKİ VE BAHÇE İÇERİSİNDEKİ KURUMUŞ OTLARIN VE YANGIN İÇİN RİSK OLUŞTURAN MATERYALLERİN TEMİZLETİLMESİ,

  • ISG UZMANLARI VE YANGIN SORUMLULARINCA İŞLETMEDE ALINANAN YANGIN TEDBİRLERİNİN VE KURALLARA UYULMASININ TEKRARDAN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ VARSA EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ, İŞLETME ÇALIŞANLARININ BİLGİLENDİRİLMESİ,
     
  • İŞLETMENİN YANGIN ALGILAMA VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİNİN ÇALIŞIRLIĞININ DENENEREK KONTROL EDİLMESİ,

  • YANGINLARIN SIKÇA DİKKATSİZLİK VE İHMAL SONUCU ÇIKTIĞI GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA, BU KONUDA ÇALIŞANLARDA DUYARLILIĞIN ARTIRILMASI, (KAYNAK MAKİNASI KULLANIMI, TAŞ, DEMİR KESME, ELKETRİK ENERJİSİ VE DOĞALGAZ KULLANIMI, ÜTÜ VB) 

  • HER TÜRLÜ YANGIN VE ISG TEDBİRLERİNİN ÜST SEVİYEDE ALINMASI VE İŞLETME YETKİLİLERİNCE KONTROL EDİLMESİ ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.

  • OLASI BİR YANGINLA KARŞILAŞILDIĞINDA MEVCUT SÖNDÜRME UNSURLARIYLA DERHAL MÜDAHALE VE EŞ ZAMANLI İTFAİYE BİRİMİMİZİN TELEFONLA ARANMASI (İŞ: 0382.266.2313) İTFAİYE BİRİM YÖNETİCİSİ “HASAN BAL” CEP: 0505.013.9746) ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.

  • İTFAİYEMİZ MESAFE KAPSAMINDA ALAN İÇERİNDE 2- 4 DK. ARALIĞINDA SİZE ULAŞACAKTIR. BU SÜRE ZARFINDA İLK MÜDAHALENİN İŞLETMENİZCE YAPILMASI VE İTFAİYE GELDİĞİNDE İTFAİYE PERSONELİNE YARDIMCI OLUNMASI GEREKMEKTEDİR.

AKSARAY OSB BÖLGESİNDE FAALİYET YÜRÜTEN, ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE DEĞER KATAN TÜM İŞLETMELERİMİZDE MÜESSİF BİR YANGIN OLAYIN YAŞANMAMASI İÇİN İŞLETME MALİKİ YA DA SORUMLU MÜDÜRLERİNCE GEREKLİ HASSASİYETİN GÖSTERİLMESİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 

AYHAN ERMİŞ

ORG.SAN.BÖL.MÜD.V.