Online Ödeme İş İlanları Destek ve Teşvikler
Duyuru 01: 23.05.2024 Tarihli Su Kesintisi Duyuru 02: OSB’miz sınırları içinde yapılacak Doğalgaz servis hattı, iç tesisat, istasyon, kurulumu vb. Duyuru 03: Organize Sanayi Bölgesi İŞKUR İş ilanları
Kurumsal > Hakkımızda

AKSARAY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi, 1987 yılında Devlet Planlama Teşkilatınca kuruluşu kabul edilmiş, 1991 yılında Bölge Müdürlüğü oluşturulmuş ve 2000 tarihinde yayımlanan OSB Kanunu kapsamında tüzel kişilik kazanmıştır.

Aksaray İlinin geçmişte kalkınmada 1. derecede iller arasında yer alması, çıkartılan Bölgesel Teşvik Kanunu kapsamında 5. bölgede bulunması, coğrafi konumu ve ulaşım imkanları nedeniyle orta ve büyük ölçekli yatırımcıların cazibe merkezi haline gelmiştir. Aksaray OSB’nin mevcut kuruluş bölgesi, 1,2 ve 3’üncü genişleme bölgeleri dahil toplam 1298 hektarlık alan büyüklüğüyle Türkiye genelinde 12’inci sırada bulunmaktadır. İlimiz ve OSB’miz sanayisi ve ekonomisi ile birlikte büyümekte olup, 4. genişleme bölgesinin açılmasına yönelik çalışmalarda devam etmektedir.

Aksaray İlinin, ülkemizin doğu-batı, kuzey güney geçiş güzergahında bulunması nedeniyle, lojistik yönden de merkez üssü olmasına yönelikte çalışmalar devam etmektedir. Devlet Demiryollarının Ulukışla Aksaray yük hattı bağlantı çalışmaları ile Kayseri Aksaray Konya hızlı tren bağlantı çalışmalarına başlanması ve projenin tamamlanması ile İlimiz ve OSB’miz sınıf atlayarak lojistik yönden de merkez üssü haline gelecektir.

OSB’miz Ankara İline 240 km., Kayseri İline 170 km., Konya İline 160 km., Nevşehir Kapadokya Havalimanına 90 km. mesafede bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük 3. havalimanı olan Mersin havalimanının da ana ve otoyol güzergahında olması nedeniyle yatırım ve lojistik merkez üssü olmaya yönelik önemi daha da artmaktadır.

Aksaray OSB’de toplam 588 sanayi parseli bulunmakta olup, doluluk oranı %99’a ulaşmıştır. 2023 yılı Aralık ayı itibari ile 17 farklı sektörde 284 fabrika üretimde bulunmakta olup, 15.100 kişi çalışmaktadır. Proje aşaması ve inşası devan eden işletmelerimizin faaliyete geçmesi ile çalışan sayısının 25.000’e ulaşacağı öngörülmektedir.

OSB’mizde yatırımcıların, çalışanların ve il dışından giriş çıkış yapanların ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik otopark, kamyon ve tır parkı, cami, akaryakıt istasyonu, 112 acil sağlık tesisi, itfaiye, kreş, lokanta, market bulunmaktadır.

OSB de yatırımcılarımızın kalifiye ara elemanı ihtiyacının karşılanmasına yönelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lisesi ve özel sektör tarafından işletilen Özel Aksaray Bilim Teknik Koleji eğitim öğretim yılı takvimi içinde faaliyetlerini yürütmektedirler. TOBB Lisesinin E-Okul programında 390 öğrenci, E-Mesem (mesleki eğitim) programında 1000 öğrenci, Özel Aksaray Bilim Teknik Kolejinde 895 öğrenci olmak üzere toplam öğrenci sayısı 2.285’e ulaşmıştır.

Müdürlüğümüz hizmet birimleri gelişen ihtiyaçlara göre İdari ve Mali işler ve Teknik İşler şeklinde yeniden yapılandırılmıştır. Şube Müdürlükleri ve alt birimleri oluşturulmuştur. Toplam 86 çalışanımız mevcut olup, 26 araçla yatırımcılarımıza hizmet vermekteyiz.